Laserowe usuwanie żylaków - EVLT to metoda leczenia niewydolności żylnej polegająca na termicznym uszkodzeniu zmienionych chorobowo naczyń przy użyciu światłowodu, który wprowadzony zostaje do wnętrza nieprawidłowo działającego naczynia, co powoduje obkurczenie, a następnie zamknięcie chorej żyły. Jest to najczęściej wykonywany przeze mnie zabieg w przypadku dużych żylaków kończyn dolnych. 

Zabieg jest stosowany od ponad 20 lat, z roku na rok technika zabiegu jest udoskonalana. Obecnie używam włókna laserowego o długości fali 1940 nm, co minimalizuje dolegliwości bólowe. Cewnik taki wprowadzany jest przez venflon (bez nacięć) do zamykanej żyły, następnie pod kontrolą USG podawane jest znieczulenie i żyła zamykana jest termicznie z użyciem energii lasera. Procedura zazwyczaj nie przekracza jednej godziny i pacjent bezpośrednio po zabiegu może wstać i chodzić bez większych ograniczeń

Z mojego doświadczenia wynika, że skuteczność zabiegu przekracza 99%, co oznacza, że tyle procent żył zamyka się skutecznie i wchłania w okoliczne tkanki.

Ablacja laserowa krok po kroku

Przygotowanie

Po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu laserowego zalecam wykonanie badań krwi sprawdzających podstawowe parametry takie jak morfologia krwi, kreatynina (wydolność nerek) oraz parametry krzepnięcia. Pacjent przed zabiegiem nie musi być na czczo, nawet zalecam zjedzenie lekkiego posiłku i dobre nawodnienie. Jest to w zasadzie całe przygotowanie przed zabiegiem. W wyjątkowych sytuacjach związanych z ciężkimi chorobami towarzyszącymi zalecam czasami badania dodatkowe.

Ok. 15 min. przed zabiegiem pielęgniarka zakłada venflon w okolicy łokcia - w razie konieczności podania leku dożylnego w trakcie zabiegu (zazwyczaj nie jest to potrzebne). Podawana jest też podskórnie profilaktyczna dawka heparyny.

Tuż przed zabiegiem wykonuję badanie USG Doppler żeby ocenić i czasami zaznaczyć markerem zamykany odcinek żyły.

Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej, najczęściej na boku. Na początku noga myta jest preparatem przeciwbakteryjnym i obkładana jałowymi serwetami.

Znieczulenie

Przed zabiegiem znieczulam zamykaną żyłę miejscowo. Polega to na podaniu pod kontrolą USG środka znieczulającego otaczającego zamykaną żyłę. Pacjent odczuwa ok. 5 do 10 nakłuć od okolicy kolana do pachwiny i lekkie rozpieranie podczas podawania preparatu. Igła do tego używana jest cieńsza niż ta do pobierania krwi z ręki, więc zazwyczaj nie jest to szczególnie bolesne. Jest to jedyna część zabiegu, którą Pacjent odczuwa - po znieczuleniu zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Zabieg

Następnym etapem jest umieszczenie pod kontrolą USG cewnika laserowego w żylaku. Polega to na założeniu venflonu (takiego jak przy pobraniu krwi) w okolicy podkolanowej, następnie włókno laserowe przesuwa się do okolicy pachwiny. Czasami może to zająć kilka minut, jeśli zżyła jest kręta. Zakładane są ochronne okulary i uruchamiane jest światło lasera, które od środka zamyka żyłę. Cewnik laserowy przesuwa się od pachwiny w stronę łydki, tak żeby zamknąć cały odcinek żyły.

Po wycofaniu lasera usuwany jest venflon, w to miejsce przyklejany jest niewielki opatrunek. Ta cześć zabiegu jest całkowicie bezbolesna.

Po zabiegu

Zaraz po zabiegu pielęgniarka zakłada wałek z waty uciskający zamkniętą żyłę i pończochę uciskową. Ma to na celu minimalizację obrzęku, zmniejszenie siniaków pozabiegowych i przyspieszenie gojenia. Następnie pacjent po ubraniu się jest proszony o wykonanie krótkiego spaceru, żeby rozruszać nogę. Cały zabieg trwa poniżej 1 godziny, czasami nawet 35 min.

Wieczorem w dniu zabiegu pacjent może wymagać leku przeciwbólowego jak Paracetamol lub Ibuprom - mocniejsze leki nie są konieczne. 

Przez cały tydzień po zabiegu pacjent może normalnie funkcjonować, włączając w to niezbyt intensywną aktywność sportową, ale zalecana jest pończocha uciskowa w ciągu dnia.

Po ok. tygodniu zalecam standardowo wizytę kontrolną, która sprawdza poprawność zamknięcia żyły i wyklucza ewentualne problemy. W tym czasie redukcja wizualna żylaków powinna być wyraźna, ale nie całkowita. Zazwyczaj żylaki są widoczne, ale zmniejszone o ok. 50%. Zauważalna jest istotna redukcja dolegliwości, jeśli takie występowały przed zabiegiem.

Pozostałe zmiany żylne i „pajączki” wymagają dodatkowego zabiegu skleroterapii (lub kilku zabiegów przy dużej rozległości). Ten drugi etap następuje po przerwie 2-8 tygodniowej (w zależności od wielkości żylaków).

umów wizytę

1
2

określ schorzenie i typ wizyty

3

umów termin i szczegóły wizyty