Strefa wiedzy

Po zabiegu skleroterapii - Poradnik

Kilka cennych porad dotyczących rekonwalescencji po zabiegu skleroterapii.
Pierwsza doba

Podczas pierwszej nocy po zabiegu pończocha i opatrunki mogą być w pewnym stopniu uciążliwe - zalecam spanie w niej zaraz po zabiegu, ponieważ to poprawia efekt zbiegu i zwiększa skuteczność zamykania naczyń. Jeśli w nocy pojawiają się drętwienia należy poruszać nogą, albo zrobić kilka kroków, jeśli drętwienie lub inne dolegliwości nawracają można ściągnąć pończochę i opatrunki, ale w pozycji lezącej i dalej spacje bez pończochy.
Rano w dni po zabiegu należy ściągnąć pończochę, ściągnąć wszystkie opatrunki z waty. Można wziąć prysznic, ale niezbyt ciepły żeby nie nagrzać zamkniętych naczyń - może to je rozszerzyć i utrudnić gojenie.

Siniaki

Po ściągnięciu pończochy już w pierwszej dobie od zabiegu widoczne są siniaki i jest to normalne. Jest to sytuacja analogiczna do siniaka po pobraniu krwi na ręce, ale może być ich więcej bo zamykana żyła jest na dłuższym odcinku. Ich rozległość zależy od indywidualnych skłonności do siniaków i czasami mogą one być dość rozległe ale dość szybko wchłaniają się. Po tygodniu większość schodzi, zazwyczaj po 3 tygodniach znikają wszystkie. Żeby przyspieszyć wchłanianie zalecam smarowanie żelem np. Reparil 2x dziennie (przed założeniem pończochy i po ściągnięciu). 
Również normalną rzeczą jest pojawienie się siniaka w miejscu podania zastrzyku z heparyny, również można tą okolicę smarować.

Przebarwienia i zgrubienia

2-3 tygodnie po zabiegu, w miejscu zamykanej żyły może pojawić się wyczuwalne zgrubienie i ślad w kolorze kawowym, na wewnętrznej stronie uda i kolana. Jest to normalny proces gojenia się żyły, a jest to szczególnie zauważalne jeśli zamykany żylak jest dużych rozmiarów lub gdy jest blisko pod skórą. Najczęściej towarzyszą temu dolegliwości podobne do siniaka, czyli bolesność przy ucisku albo przy intensywniejszym ruchy, szczególnie przy kolanie. Czasami zdarza się zaczerwienienie i ocielenie tej okolicy.  Zalecam smarowanie żelem Naproksen 2 razy dziennie okolicy wyczuwalnej przy ucisku- daje to zazwyczaj stopniową poprawę. Średni czas wchłaniania się śladu ok 3 miesiące.
Może pojawić się uczucie pociągania po wewnętrznej stronie uda przy bardziej intensywnych ruchach, które roównież stopniowo ustępuje.

Skleroterapia uzupełniająca

 W zdecydowanej większości przypadków potrzebna jest skleroterapia (czasami kilka zabiegów) po ok 2-8 tygodniach od zabiegu laserowego. Podczas tego zabiegu domykane są mniejsze żylaki i bardziej powierzchowne naczynka.