
Żylaki powrózka nasiennego to problem powszechny, dotyczący ok. 10-15% mężczyzn. W części przypadków są one widoczne i dają objawy ale duża część nie daje ewidentnych objawów.
Problem wynika ( w zdecydowanej większości)z niewydolności zastawek żył jądrowych, dużo częściej po stronie lewej ponieważ układa anatomiczny żył w jamie brzusznej do tego predysponuje. Niewydolne żyły jądrowe przenoszą refluks na żyły powrózka nasiennego oraz na żyły okolicy jąder. Refluks sprawia że żyły poszerzają się i powstają żylaki okolicy jąder.
Przyczyny
W dużej części przyczyną żylaków powrózka nasiennego są wrodzone skłonności. U części mężczyzn u których występują zylaki na nogach można zdiagnozować również zylaki powrózka nesienngo.
Również ćwiczenia siłowe takie jak martwy ciąg lub przysiady z objciążeniem mogą predysponować do powstania żylaków powrózka.
Objawy
- Widoczne żylaki w okolicy moszny– jest to najbardziej oczywisty objaw. Widoczne lub wyczuwalne żylaki ( poszerzone żyły) w okolicy moszny sugerują obecność żylaków powrózka nasiennego. Cześć pacjentów określa to jako objaw „ worka robaków”- w mosznie można wyczuć poszerzone żyły które przy dotyku przypominają worek robaków”.
- Ból lub dyskomfort okolicy jąder– może być większym nasileniu i powodować znacznie dolegliowsci ale najczęściej jest to rodzaj dyskomfortu i uczucia obrzmienia w okolic jąder, częściej lewego. Typowe jest to że dolegliowsci/dyskomfort nasila się w pozycji pionowej( stanie/ siedzenie) a ustępuje w pozycji poziomej( leżenie)
- Bezpłodność męska- żylaki powrózka są jedną z głównych przyczyn niepłodności męskiej. Żylaki, nawiet niewielkie mogą przyczyniać się do podwyższonej temperatury jąder. To sprawia że jakości spermy jest niska( ilość i jakość plemników). Często żylaki nie dają żadnych innych zauważalnych objawów poza pogorszeniem jakości spermy dlatego duża część pacjentów nie jest świadoma problemu
- Obniżony testosteron– jedną z potencjoalnych przyczyn obniżonego poziomu terstoteronu mogą być żylaki powrozka nasiennego. Gorszy przepływ krwi przez jądra sprawia że ich funkcja ulega pogorszeniu a co za tym idzie sprada produkcja testosteronu.
- Dysproporcja jąder– w przypadkcach badziej zawansownaych może dochodzić do zauważalnej różnicy w rozmiarze jąder. Jądro po stronie którego są żylaki jest gorzej odżywiane co może sprawiać że jest mniejsze
Diagnostyka
Złotym standardem w przypadku podejrzenia żylaków powrozka nasiennego jest badanie USG doppler. Jest to badnie nieiwazyjne i bezbolesne. Przeprowadzam je najpierw w pozycji stojącej wraz z badniem żył kończyn dolnych a następnie w pozycji leżącej badam żył j. brzusznej.
Badanie takie wymaga odpowiedniego przygotowania żeby ułatwić ocenę żył w jamie Brzusznej.
Poza badaniem USG pomocne może być badanie Veno MR lub Veno TK- pozwala lepiej zaplanować zabieg zwłąsza jesci chodzi o głębiej położone naczynia.
Leczenie zabiegowe
Jest kilka metod leczenia zabiegowego żylaków powrózka nasiennego:
Laparoskopowe podwiązanie żylaków powrózka nasiennego polega na dojściu z życiem laparoskopu do zyły jądrowej w przestrzeni zaotrzewnowej i podwiązaniu jej
Mikrochirurgiczne usunięcie żylaków powrozka nasiennego najczęściej polega na wykonaniu małego nacięcia w dole brzucha i podwiązaniu żył powrozka nasiennego, czasami również nacięć w okolicy moszny
Embolizacja polega na wewnątrzanczyniowym dojściu pod kontrolą USG i Angiografu do żyły jadrowej i zamknięciu jej „od środka”. Jest najmniej inwazyjna opcją- nie wymaga uzycia skalpela dlatego stosuje wyłącznie ta metodę.
Zabieg embolizacji
Zabieg wykonuje w zniaczuleniu mijescowym, co oznacza że Pacjent jest cały czas w pełni świadomy.
Zaczynam od uzuskania dostępu naczyniowego- pod kontrolą USG nakłuwam się do żyły udowej w pachwinie lub do zyły w okolicy prawego obojczyka. Pod kontrolą RTG dochodzę wewnątrzanczyniowo do niewydolnych żył jądrowych i/lub żył biodrowych wew. W badaniu flebografii uwidaczniam zylaki powrózka nasiennego. Nastepnie zmaykam chore żyły z użyciem coili – małych „sprężynek” które blokują przepływ w żylakach. Jeśli są widoczne poszerzone drobne żyły to dodatkowo podaje piane która uszczelnia zamknięcie.
Procedura trwa około 1-2h, po 30minutach pacjent samodzielnie opuszcza klinikę. Przez około 1-2 tygodnie zalecam unikanie intesywnej aktywniści fizycznej np. siłowni natomiast od razu po zabiegu Pacjent może normalnie funkcjonować.
Metody leczenia małoinwazyjnego

Ablacja laserowa żylaków
Laserowe usuwanie żylaków – EVLT to metoda leczenia niewydolności żylnej polegająca na termicznym uszkodzeniu zmienionych chorobowo naczyń przy użyciu światłowodu.

Skleroterapia
Skleroterapia jest metodą zamykania naczyń polegającą na wprowadzeniu poprzez strzykawkę z cienką igłą specjalnego preparatu obliterującego.