loader image

Żylaki miednicy


Niewydolność żylna miednicy dotyka nawet co dziesiątą kobietę będącą w ciąży, a każdy kolejny poród zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia. Choroba ta objawia się żylakami w okolicach intymnych. 


Skąd się biorą żylaki miednicy?


Tak samo jak na kończynach dolnych podobnie w jamie brzusznej i miednicy są żyły, które mogą być niewydolne i dawać żylaki. O ile na nogach są one dość widoczne i dlatego zwracają uwagę, o tyle w miednicy ich nie widać, więc zidentyfikowanie problemu jest trudniejsze.

Problem ten dotyczy kobiet – szczególnie tych, które już rodziły, ale może wystąpić również bez przebytej ciąży. 


Przyczyny powstania:


  • Wrodzone skłonności – kobiety, które mają żylaki na nogach, lub w których najbliższej rodzinie żylaki są szczególnie predysponowane.
  • Porody – w czasie ciąży dziecko uciska żyły miednicy i utrudnia przepływ krwi, dlatego wskutek wzmożonego ciśnienia powstają żylaki miednicy. Po 2 porodach lub więcej większość kobiet ma jakąś formę niewydolności żylnej miednicy.
  • Hormony – zaburzenia hormonalne (szczególnie hormony kobiece) mogą wpływać na nadmierne poszerzenie żył na nogach, ale również w obrębie miednicy. Może to sprawić, że nawet u kobiety, która nigdy nie była w ciąży, pojawia się niewydolność żylna miednicy.

Jakie są objawy?


Co powinno skłonić do diagnostyki w tym kierunku? Najważniejsze są objawy, bo to one dają sygnał, że coś jest nie tak. W związku z tym, że problem nie jest oczywisty, pacjentki wielokrotnie szukają przyczyny dolegliwości w innych dziedzinach medycyny – bóle odkręgosłupowe lub endometrioza to często mylone rozpoznania. Nie zawsze objawy są jednoznaczne.

  • Objawy typowe
     
    • Ból miednicy w pozycji pionowej – jest to najczęstszy objaw. Wynika z napełniania się żył w miednicy nadmierną ilością krwi. Bóle w podbrzuszu pojawiają się przy siedzeniu, staniu, chodzeniu lub bieganiu, a ustępują w pozycji poziomej (leżącej). W przypadku kobiet po porodach charakterystyczne jest też to, że dolegliwości pojawiły się po ciąży, a wcześniej ich nie było.
    • Żylaki warg sromowych – to drugi typowy objaw. Poszerzone, widoczne żyły pojawiające się na wargach sromowych świadczą o niewydolności żył miednicy. 
  • Objawy nietypowe
    • Bóle w trakcie okresu – przyczyn tego problemu może być wiele. Jeśli diagnostyka ginekologiczna nie wykazała przyczyn dolegliwości, można sprawdzić żyły miednicy, bo mogą się do tego przyczyniać.
    • Bóle w trakcie/po stosunku – podobnie jak przypadku poprzedniego podpunktu należy przeprowadzić diagnostykę ginekologiczną. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, to warto przeskanować naczynia żylne – nadciśnienie żylne miednicy i poszerzone sploty okołopochwowe mogą dawać dolegliwości.

Jakie badania wykonać?


Pierwszym badaniem, które pozawala zidentyfikować problem, jest USG Doppler. Jest ono bezinwazyjne i bezbolesne. 

  • USG Doppler przezbrzuszne – to podstawowe badanie, żeby wykryć problem. Jest wykonywane w pozycji leżącej/półsiedzącej i pozwala ocenić szerokość i niewydolność żył jajnikowych oraz splotów okołomacicznych. Jeśli pacjentka zgłasza się z problemem żylaków na nogach, to zawsze badam również żyły w miednicy i często okazuje się, że problem tam się zaczyna.
  • USG Doppler przezpochwowe – badanie wskazane w niektórych przypadkach. Jeśli w badaniu przezbrzusznym nie jest wszystko jasne, sięgam po sondę dopochwową – pozwala ona z bliższej odległości ocenić żyły okołopochwowe i inne żyły miednicy.
  • USG Doppler warg sromowych – w przypadku istniejących żylaków warg sromowych warto zbadać również tę okolicę. Można dzięki temu wykluczyć zakrzepicę w tej okolicy i zlokalizować punkty wyjścia żył z miednicy.

Po rozpoznaniu przekrwienia żylnego miednicy, jeśli planuję leczenie zabiegowe (embolizację), to pomocne może być inne badanie obrazowe. Na podstawie tomografii/rezonansu można zaplanować szczegółowo przebieg zabiegu i zwymiarować najważniejsze naczynie. Jest to też potwierdzenie diagnozy postawionej w USG.


Jak leczyć żylaki miednicy?


Nowoczesne zabiegi umożliwiają leczenie niewydolności żylnej miednicy w sposób możliwie najmniej inwazyjny.

Leczenie niezabiegowe

  • Fizjoterapia uroginekologiczna – rodzaj terapii ruchowej/manualnej, która uruchamia struktury dna miednicy. W niektórych przypadkach daje bardzo dobre efekty, ale wymaga regularności.
  • Leczenie farmakologiczne – jest kilka grup leków (przeciwkrzepliwe, flebotropowe, hormonalne), które mogą znacznie zmniejszyć nasilenie objawów.

Leczenie małoinwazyjne – embolizacja żylaków przymacicza

Obecnie standardem w leczeniu zabiegowym przekrwienia żylnego miednicy jest embolizacja. Jest to w pełni wewnątrznaczyniowy zabieg (bez użycia skalpela), który zamyka chore żyły w miednicy. Wykonuję go z użyciem angiografu (promieni RTG) i zakładam coile (małe spirale) do poszerzonych naczyń.

Zabieg wymaga jedynie znieczulenia miejscowego i jest bezbolesny, po 1-2 godzinach pacjentka samodzielnie opuszcza klinikę. Szczegółowy opis zabiegu tu.


Metody leczenia małoinwazyjnego


Embolizacja


Zabieg ten jest obecnie najskuteczniejszą opcjąleczenia niewydolności żylnej miednicy. Zabieg odbywa się pod kontrolą RTG.

umów wizytę

określ schorzenie i typ wizyty

umów termin i szczegóły wizyty